Halep, despre meciul cu Serena Williams: „Nu am nimic de pierdut, vreau să mă bucur de finală, să dau tot ce am mai bun”

În finala de turneului de la Cincinnati, Simona Halep (locul 3 mondial) o va înfrunta pe Serena Williams, ocupanta primului loc în clasamentul WTA

După victoria din semifinale, cu sârboaica Jelena Jankovic (25 WTA), scor 6-1, 6-2, sportiva din Constanța a declarat  că se bucură de faptul că a reuşit să bifeze finala unei competiţii WTA pentru a doua săptămână la rând.

„Zâmbesc, pentru că sunt foarte fericită să joc din nou o finală. E fantastic să joc finale două săptămâni la rând. Am luat o pauză mai lungă, dar acum sunt încrezătoare.Cred că am făcut un joc foarte bun în această seară. Vremea a fost bună pentru tenis, publicul a fost extraordinar. A fost foarte plăcut Serena este cea ma bună jucătoare din lume pentru mine, însă nu am nimic de pierdut. Voi încerca să mă simt bine, dar şi să cred în şansa mea.

Este cea mai bună jucătoare din lume. Nu am nimic de pierdut, vreau să mă bucur de finală, să dau tot ce am mai bun, să încerc să lupt pentru fiecare punct şi să cred în şansa mea. Vreau doar să mă bucur de acest moment, e foarte plăcut să joc aici”, a declarat Halep.

Pentru Halep aceasta este a 19-a finală din carieră, a doua consecutivă. Românca de 23 de ani a câştigat 11 turnee, la Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013.