Halep face primul pas spre finala de la Roland Garros

Românca joacă, azi, de la ora 15.00, împotriva rusoaicei Svetlana Kuznețova, în sferturile de finală ale turneului parizian. Victoria ar apropia-o pe Simona de o performanță unică.

Simona Halep (22 de ani) va trăi, azi, una dintre cele mai importante zile din cariera de jucătoare de tenis. De la ora 15.00, în direct la Eurosport 2, românca se va bate pentru un loc în semifinalele turneului de Mare Șlem de la Roland Garros.

A fost pe locul trei în clasamentul WTA

După ce a zburdat până acum la turneul parizian, Simona o va întâlni pe Svetlana Kuznețova, 28 de ani, (locul al 28-lea în clasamentul WTA).

Rusoaica s-a calificat în această fază a competiției după ce, luni, a trecut de Lucie Safarova (Cehia), scor 6-3, 6-4. Adversara româncei a prins și vremuri mai bune în circuit, fiind a treia clasată în ierarhie, în anul 2007. Mai mult, în 2009, tenismena a triumfat pe zgura de la Roland Garros și a ridicat trofeul deasupra capului. În total, a câștigat 13 turnee până în acest punct al carierei.

Svetlana a recunoscut că Halep este un adversar care îi va pune mari probleme, dar nu a uitat că ea are un mic ascendent moral, pentru că a învins-o pe româncă, în acest an la Stuttgart, scor 7-5, 7-6 (4).

2-2 este scorul întâlnirilor directe

În celelalte trei întâlniri, rusoaica a mai învins-o dată, în 2011, la Miami, scor 6-0, 6-4, iar Simona s-a impus la Toronto, tot în 2011, scor 4-6, 6-4, 6-3 și anul trecut, la Roma, scor 6-1, 6-1.

„Joacă mult mai bine acum”

„Simona este un adversar dificil, foarte puternic. Va fi un meci foarte greu, dar abia aștept să joc împotriva ei. Am învins-o la Stuttgart în acest an, mi-am luat revanșa după înfrângerea de la Roma de anul trecut. Simona Halep joacă mult mai bine acum şi cred că va fi un meci frumos”, a afirmat Kuznețova.

„Mă simt puternică” Simona Halep respiră forță și încredere după succesul bifat în „optimi”, contra americancei Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3. „Acum mă simt puternică și mă bucur pentru că voi juca pentru prima dată în sferturile de finală de la Roland Garros. Am mare încredere în mine. Sper să nu mă opresc aici”, a afirmat Simona.

Până în acest moment, pentru că a ajuns în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 200.000 de mii de euro.