HANDBAL. HCM Baia Mare a debutat cu dreptul în grupele Ligii Campionilor

Reprezentanta României în Liga Campionilor la handbal feminin, HCM Baia Mare, a câştigat primul meci din grupe, în faţa echipei poloneze MKS Dublin.

HCM Baia Mare a câştigat cu scorul 30-25 meciul cu polonezele, disputat pe teren propriu şi a obţinut primele două puncte în noul sezon al Ligii Campionilor. Cele mai bune marcatoare pentru formaţia băimăreană au fost Alessandra do Nascimento (6 goluri), Valentina Ardean Elisei şi Eliza Buceschi (câte 4 goluri).

Echipa noastră a început mai greu meciul, adversarele având patru goluri avans după primele 14 minute, însă jucătoarele din Baia Mare au avut o revenire senzaţională în a doua jumătate a reprizei şi au intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri: 16-12. HCM Baia Mare a continuat evoluţia bună şi în repriza a doua, impunându-se cu o diferenţă de cinci goluri.

Următoarea confruntare a jucătoarelor din Baia Mare va fi cu Metz, meci jucat în deplasare, în Franţa.

HCM Baia Mare se află la a doua prezenţă consecutivă în grupele Ligii Campionilor.