HCM Constanța, cu un pas în semifinalele Cupei EHF

HCM Constanța a câştigat astăzi prima manşă a confruntării cu suedezii de la Lugi HF, partidă din cadrul „sferturilor" Cupei EHF.

Constănţenii au învins acasă formaţia scandinavă, cu scorul de 31-21. Elevii lui Zvonko Sundovski au reuşit un joc frumos, în Sala Sporturilor din Constanța, reuşind să câştige la 10 goluri diferenţă, după ce şi-au dublat avantajul de la pauză (15-10). Viorel Șimicu a fost golgheterul meciului, cu 10 goluri marcate împotriva nordicilor. Meciul retur se va juca pe 26 aprilie, în Suedia.

Accidentare în debutul meciului

În minutul 3, Anders Hallberg s-a ciocnit cu Şimicu şi a rămas căzut pe podea. Medicii au intervenit imediat şi i-au imobilizat gâtul, temându-se de o accidentare gravă la coloană. De asemenea, a avut nevoie şi de un bandaj pentru o arcadă spartă. Jucătorul lui Lugi a fost transportat imediat la Spitalul Judeţean Constanţa pentru investigaţii. Potrivit medicilor, Hallberg are o contuzie la coloană şi poate reveni pe teren în cel mai scurt timp.