HCM se va lupta la „Stalingrad” pentru a rescrie istoria handbalului românesc

Handbalistele din Baia Mare au câștigat meciul tur, din „sferturile” Ligii Campionilor, disputat cu Dinamo Volgograd (scor 25-23), iar sâmbătă au șansa să se califice în Final Four

HCM Baia Mare a reușit să readucă în atenția publică handbalul feminin, după dispariția echipei Oltchim Râmnicu Vâlcea.

Calificate în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor „alb-albastrele” au reușit, sâmbătă seara, să câștige manșa tur, disputată pe teren propriu, cu rusoaicele de la Dinamo Volgograd, scor 25-23. Băimărencele au reușit să revină în partea a doua a confruntării, după ce, la pauză, au fost conduse cu scorul de 11-12. Mai mult, gazdele au marcat de trei ori în ultimul minut și nu au primit gol.

Marea miză: Final Four

Bătălia decisivă se va da sâmbătă, 11 aprilie, la Volgograd, oraș ce s-a numit și Stalingrad, între 1925 - 1961, iar miza este calificarea în Final Four. Teoretic, rusoaicele au prima șansă, pentru că trebuie să câștige cu minimum două goluri, în cazul în care româncele nu marchează mai mult de 22 de goluri.

„Am făcut față”

„Ne-am făcut meciul greu, am ratat mult în atac. Sunt fericită pentru că am terminat meciul cu un mic avantaj, în prima bătălie cu Dinamo. Sperăm să mergem în Rusia și să ne calificăm în Final Four. Ne bucurăm că am făcut față și că a ieșit totul bine”, a spus Eliza Buceschi, jucătoarea celor de la HCM.

Dinamo Volgograd nu a mai ajuns în semifinalele Ligii din sezonul 1999-2000, în timp ce pentru HCM, calificarea ar fi una istorică.