Imagini ireale cu cel mai rapid atlet din lume lovit peste picioare şi culcat la pământ de un cameraman GALERIE FOTO şi VIDEO

Imagini  ireale cu cel mai rapid atlet din lume lovit peste picioare şi culcat la pământ de un cameraman GALERIE FOTO şi VIDEO

Usain Bolt a fost protagonistul unui teribil accident la scurt timp după ce a câştigat, lejer, cursa de 200 de metri din cadrul Campionatelor Mondiale de la Beijing.

Usain Bolt a fost dărâmat accidental de un cameraman chinez aflat pe un vehicul Segway, după ce a câştigat cursa de 200 de metri din cadrul Campionatelor Mondiale de la Beijing.

Sportivul jamaican se descălţase şi saluta publicul în momentul în care cameramanul care îi filma profilul s-a răsturnat cu vehiculul Segway lângă el, “secerând” picioarele celebrului sportiv. Publicul a îngheţat. Dar Usain Bolt s-a ridicat imediat, a zâmbit şi a lăsat să se înţeleagă că nu e nimic grav. A continuat apoi turul arenei, salutând publicul şi fotografiindu-se cu fanii.

“Se mai întâmplă. Am câteva zgârieturi dar nu e nimic. Voi fi bine”, le-a spus, mai târziu, Usain ziariştilor care l-au întrebat despre accident.

Usain Bolt a câştigat titlul mondial în proba de 200 de metri, la Campionatele Mondiale de la Beijing, după ce duminică s-a impus şi la 100 de metri.

Usain Bolt, născut la 21 august 1986, este un atlet jamaican, sprinter, recordman mondial la proba de 100 m, cu timpul 9,58 secunde, iar la proba de 200 m, cu 19,19 secunde şi împreună cu coechipierii săi, la proba de ştafetă 4 × 100 m, cu 37,10 secunde. El depăşind astfel anumite bariere ce nu se credeau depăşite curând de condiţia umană. În anul 2008 a devenit primul atlet după Carl Lewis care a câştigat toate aceste trei probe la o singură ediţie a Jocurilor Olimpice şi primul om din istorie care a stabilit recorduri mondiale la toate trei la aceeaşi Olimpiadă. Este primul sprinter din lume care este în acelaşi timp campion olimpic şi campion mondial pe distanţele de 100 şi 200 de metri (performanţe realizate la diferenţă de un an la Olimpiada de la Beijing - 2008 şi la Campionatul Mondial de la Berlin - 2009). Acesta are o înălţime de 1,96 m şi cântăreşte 96 kg.