Începe bătălia pentru „careul de ași”

După două zile de pauză, Campionatul European se reia, în această seară, cu prima partidă din faza sferturilor de finală. De la ora 22.00 (în direct la Pro TV și Dolce Sport 1), pe „Stade Velodrome” din Marsilia, Polonia întâlnește Portugalia.

Obosiți după „optimi”

Este o întâlnire între două formații care s-au întrebuințat serios în faza anterioară, pentru a obține calificarea.

„Leșii” au avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare pentru a depăși reprezentativa Elveției (scor 1-1 și 5-4), portughezii au tranșat partida cu naționala Croației, în minutul 117, datorită golului înscris de Ricardo Quaresma. Până acum, Robert Lewandowski, marea vedetă a polonezilor, s-a numărat printre dezamăgirile acestui turneu. Atacantul de la Bayern Munchen n-a tras șut pe poartă în faza grupelor și n-a marcat niciun gol în patru confruntări. De partea cealaltă, nici Cristiano Ronaldo n-a avut anvergura cu care a obișnuit. Vârful lui Real Madrid a realizat doar „o dublă”, în partida cu Ungaria (Scor 3-3).

Polonezii și portughezii s-au întâlnit de două ori, în cadrul Campionatului Mondial. În 1986, în Mexic, „roș-albii” s-au impus cu scorul de 1-0, iar în 2002, în Coreea de Sud și Japonia, au fost umiliți de lusitani, scor 0-4. Celelalte trei meciuri din „sferturi” se vor disputa astfel: Țara Galilor - Belgia (mâine), Germania - Italia (sâmbătă), Franța - Islanda (duminică). Jocurile încep de la ora 22.00 și sunt transmise de Pro Tv și Dolce Sport 1.