Iordănescu, dezamăgit de indolența tinerelor talente

Naționala divizionară a României a jucat penibil în amicalul cu gruzinii de la Sioni Bolnisi, scor 1-0, iar selecționerul s-a convins că viitorul nu sună deloc bine.

Selecionata divizionara a României îi face de lucru întrun cantonament din Turcia, dar jucatorilor pare ca le lipsete cheful de fotbal. După remiza albă din partida cu Bulgaria, „tricolorii” au întâlnit, luni-seară, echipa Sioni Bolnisi, aflată pe poziția a 14-a în campionatul Georgiei.

Vreme proastă, teren greu

Cu chiu, cu vai, românii au învins cu scorul de 1-0, iar unica reuita a meciului i-a aparinut lui Andrei Dumitra, în minutul 65. Prin comparație, cei de la Sioni au fost învinși, în această iarnă, de formația Saburtalo Tbilisi (liderul ligii secunde din Georgia), scor 7-0!

„A fost un meci pe o vreme destul de proasta si pe un teren cam greu”, a explicat Dumitra motivul pentru care naionala a jucat neconvingator. Selecionerul Anghel Iordanescu a folosit urmatorii jucatori: Balgradean - Dumitras, Ne d e l - cearu, Bejan, Vatajelu - Anton (Prepeli- a 71), Creu (Pintilii 46) - V. Lazar (Bumba 46), Budescu (Fl. Tanase 46), Hora (Rusescu 60) - M. Roman (Keseru 60).

Dei ar fi trebuit sa-i demonstreze selec io nerului ca ar merita sa fie convocai i în viitor, valorile din Liga I au facut act de prezena în teren i au dat impresia ca ateapta fluierul de final. „Tinerii care au venit la națională nu mi-au dat impresia că pot aspira la tricoul echipei. Voiam să văd cine ne dă speranțe pentru viitor. Prima repriza nu mi-a adus nicio satisfacie”, a spus Iordanescu, dezamagit de materialul de lucru.