Irina BEGU, ÎNVINSĂ de nemțoiaca Angelique Kerber în meciul de la Cluj

Irina Begu (35 WTA) a fost învinsă sâmbătă de nemțoaica Angelique Kerber, numărul 3 mondial cu un scor de 2-6, 3-6 în primul meci România-Germania din barajul pentru menținerea în Grupa Mondială a Fed Cup, care a avut loc la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Begu a început meciul cu o dublă greșeală iar eșecul din debut și-a spus cuvântul pe durata primului set. Kerber, adversara sa a profitat de lipsa româncei de concentrare, reușind să recupereze în doar câteva minute să se distanțeze la 2-0 și ulterior să conducă cu un scor de 5-1.

Irina Begu a dat semne că își revine în al doilea set, câștigând primul său game la 0. Chiar și-n aceste condiții, Kerber a continuat să joace impecabil, preluând conducerea destul de rapid cu un scor de 3-1. Al cincilea game al setului secund a fost și cel mai disputat, Begu impunându-se pe serviciul propriu după mai bine de 12 minute de joc și reducând din diferență (3-2).

Irina Begu (25 de ani) și Angelique Kerber (28 de ani) se mai întâlniseră până acum de cinci ori, jucătoarea germană conducând cu 3-2. Ultima oară, cele două s-au întâlnit la 8 aprilie, în sferturile de finală ale turneului de la Charleston, unde jucătoarea germană s-a impus cu 6-2, 6-3.

Conform tragerii la sorți de vineri, al doilea meci de simplu de sâmbătă al confruntării România — Germania, care are loc în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în barajul pentru menținerea în Grupa Mondială a Fed Cup, le va opune pe Simona Halep, numărul șase mondial, șiAndrea Petkovic (30 WTA), informează Agerpres.