Juventus, în finala Ligii Campionilor

Juventus a dat lovitura, miercuri seara, pe „Santiago Bernabeu”, acolo unde, în ciuda remizei (1-1), piemontezii au obținut calificarea în finala Ligii Campionilor, după o pauză de 12 ani.

Succesul din tur, de la Torino, scor 2-1, a condus-o pe „Bătrâna Doamnă” în ultimul act al celei mai prestigioase competiții inter-cluburi din Europa.

Astfel, Juventus și FC Barcelona se vor înfrunta pentru trofeul suprem, în finala programată pe data de 6 iunie, pe „Olympiastadion”, din Berlin.

Morata, înger și demon

În cea de-a doua manșă a semifinalei de la Madrid, Real a fost prima care a intrat în avantaj, după reușita lui Cristiano Ronaldo, în minutul 23, din penalty, dar Juve a egalat prin Alvaro Morata, în minutul 53.

Spaniolul Morata, fiul rătăcitor al lui Real Madrid, a fost izgonit, în 2014, de președintele Florentino Perez din tabăra madrilenă.

„Nu e suficient de bun pentru a juca la Real Madrid”, spunea la acea vreme Perez. De data această, Morata i-a dat o palmă șefului Campioanei Europei în exercițiu, reușind să înscrie de două ori, pentru Juve, în „dubla” cu formația lui Carlo Ancelotti, dar nu s-a bucurat la niciun gol marcat în poarta echipei sale de suflet. „E o victorie amară, sufletul mi-e greu. Mi-aș fi dorit să marchez împotriva altei echipe”, a spus Morata la finalul meciului.