Juventus Torino, echipă turnată din beton armat. Italienii au ajuns la șase meciuri consecutive fără gol primit în Ligă și sunt cu un pas în finală

Juventus Torino a reușit, miercuri seară, încă un meci perfect în Liga Campionilor și are drum deschis spre finala de la Cardiff.

Pe terenul celor de la Monaco, piemontezii au câștigat prima manșă a semifinalelor, scor 2-0, datorită „dublei” reușite de argentinianul Gonzalo Higuain, care a punctat în fiecare repriză, în minutele 29 și 59.

Finala e stabilită în mare măsură

Lucrurile sunt ca și clarificate înaintea returului ce se va disputa, marți, 9 mai, la Torino. Juventus nu mai poate pierde accesul în finala de la Cardiff, decât în urma unui dezastru. În mod normal, nici Real nu are cum să rateze îmbarcarea spre marele meci din Țara Galilor, după 3-0 cu Atletico Madrid.

Din mandatul lui Obama n-au mai luat gol

La Monaco, torinezii au avut în față o echipă revelație. Monegașcii s-au bazat în avanposturi pe Mbappe și Falcao, dar Gigi Buffon, care a bifat al 100-lea meci în Liga Campionilor, n-a fost nevoit să scoată mingea din plasă. Campioana Italiei a ajuns la 6 meciuri consecutive fără gol primit.

Ultima echipă care a marcat contra piemontezilor a fost FC Sevilla, în faza grupelor, la data de 22 noiembrie 2016, într-un joc câștigat de italieni cu 3-1. „Juve n-a mai luat gol de când era Obama președinte”, au remarcat ziariștii din Peninsulă.

De la meciul cu andaluzii, oamenii lui Massimiliano Allegri au bifat următoarele rezultate: 2-0 cu Dinamo Zagreb, 0-2 și 1-0 cu Porto, 3-0 și 0-0 cu Barcelona, 2-0 cu Monaco.

La capitolul defensivelor ermetice, recordul aparține celor de la Arsenal. În sezonul 2005-2006, „tunarii” au bifat 995 de minute și 10 meciuri fără gol încasat.