PERFORMANȚĂ. Larisa Iordache, MEDALIATĂ cu AUR la Cupa Mondială de la Koper

Larisa Iordache a reușit să urce din nou pe podiumul gimnasticii, după ce, aseară, a obținut medalia de aur la paralele, în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Koper (Slovenia).

Sportiva noastră a terminat proba cu nota 13,800, la egalitate cu gimnasta canadiană Elisabeth Black, dar departajarea s-a făcut după nota la execuție. Astfel, Larisa a devansat-o pe aceasta cu cele cinci zecimi în plus. Podiumul a fost încheiat de către brazilianca Flavia Saraiva.

În sesiunea de calificări de la Koper, Iordache a primit nota 13,850, la paralele, depășindu-le și atunci pe brazilianca Flavia Saraiva, 13,750 puncte, și pe Elisabeth Black (Canada), 13,650 puncte.

Astăzi, „tricolora” se va lupta și în finala la bârnă, probă în care a obținut medalia de bronz, în urmă cu trei săptămâni, în cadrul Campionatelor Europene de la Cluj.