Larisa Iordache, VICECAMPIOANĂ MONDIALĂ la individual compus. Este prima medalie pentru România la această probă, din ultimii ŞAPTE ANI

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat astăzi medalia de argint la proba individual compus, în cadrul Campionatul Mondial de la Nanning. Ultima medalie pe care România a câştigat-o la această probă a fost în anul 2007, când Steliana Nistor a câştigat tot medalia de argint.

Proba a fost câştigată de americanca Simone Biles, care a obţinut un total de 60.231 de puncte. Larisa Iordache a obţinut 59.765 de puncte, în timp ce pe locul trei s-a clasat o altă gimnastă din SUA, Kyla Ross, cu 58.232 de puncte.

Cele mai multe puncte (15.100). au fost obţinute de Larisa Iordache la bârnă, proba la care gimnasta în vârstă de 18 ani se descurcă cel mai bine. A urmat proba de sărituri, unde a obţinut 15.066, proba de paralele (unde gimnastele din România au avut cele mai mari probleme în ultimii ani), unde a fost răsplătită cu 14.866 şi solul, unde a primit 14.733.

Larisa Iordache şi Simone Biles s-au luptat până în ultimul moment pentru medalia de aur, înainte de ultima probă gimnasta din România fiind pe primul loc. Evoluţia mai bună a americancei la sol a făcut însă diferenţa.