FOTBAL EUROPEAN. Leicester, campioana en-titre din Premier League, este la pământ, Manchester City s-a împiedicat de Everton și a fost egalată de Arsenal Londra

Leicester, campioana sezonului trecut din Anglia, a fost învinsă, sâmbătă, pe terenul celor de la Chelsea Londra, scor 0-3, și a ajuns mai aproape de zona retrogradării decât de cea a cupelor europene.

Fotbal European. Leicester, campioana ultimei ediții a Premier League, a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de Chelsea Londra, scor 0-3, într-o confruntare din etapa a 8-a. Gazdele nu le-au dat nicio șansă campionilor și au punctat prin Diego Costa (7), Eden Hazard (33) și Victor Moses (80). Manchester City, echipa antrenată de Pep Guardiola, a fost blocată pe teren propriu, de Everton, formație cu care a remizat, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin Romelu Lukaku, în minutul 64, „cetățeniI” au salvat un punct datorită lui Manuel Nolito (72). În minutul 43, De Bruyne, jucătorul lui City, a ratat o lovitură de la 11 metri. Tot sâmbătă, Arsenal a câștigat jocul de pe teren propriu, cu Swansea, scor 3-2. „Tunarii” au punctat datorită lui Walcott (26 și 33) și Ozil (57), oaspeții au marcat datorită lui Sigurdsson (38) și Baston (66).

În clasament, City se află pe primul loc, la egalitate cu Arsenal (19 puncte), Chelsea ocupă cea de-a 5-a poziție, cu 16 puncte, iar Leicester a ajuns pe 13, cu 8 puncte.