LIGA CAMPIONILOR. Atletico Madrid a învins-o pe Bayern Munchen şi visează la o nouă finală

Atletico Madrid a câştigat, scor 1-0, meciul disputat, miercuri, pe "Vicente Calderon", în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor

După ce a eliminat-o pe FC Barcelona în sferturile de finală ale Ligii Campionilor (scor 1-2 şi 2-0), Atletico Madrid a mai dat o lovitură. Miercuri, "roş-albii" au câştigat meciul disputat pe teren propriu, cu Bayern Munchen (scor 1-0), în prima manşă a semifinalelor celei mai importante competiţii intercluburi. Singurul gol a fost reuşit de Saul Niguez, în minutul 11, iar munchenezii n-au reuşit să spargă blocada gazdelor, până la final. Astfel, Atletico are mari şanse de-a disputa o finală de UEFA Champions League, după ce, în 2014, oamenii lui Diego Simeone au fost învinşi de Real Madrid (scor 1-4).

Meciul retur dintre Bayern şi Atletico se va disputa marţi, 3 mai. În prima semifinală, Manchester City şi Real Madrid au încheiat la egalitate, scor 0-0.