LIGA CAMPIONILOR: Chelsea și Real Madrid merg fără emoții în „sferturi”

Manșa secundă din optimile de finală ale Ligii Campionilor a continuat marți cu alte două partide.

Chelsea Londra și Real Madrid sunt echipele care au obținut marți seară biletele pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. După 1-1 în tur, la Istanbul, trupa pregătită de Jose Mourinho a câștigat cu 2-0 returul de pe „Stamford Bridge”, ambele goluri ale londonezilor fiind marcate în prima repriză. Deși Chelsea n-a mai forțat în partea secundă, turcii de la Galata n-au fost în stare să pună cu adevărat în pericol poarta gazdelor. După 6-1 în turul din Germania, Real Madrid a câștigat cu 3-1 și partida de pe „Santiago Bernabeu” cu Schalke, fosta adversară a Stelei din grupele Ligii Campionilor. Două dintre golurile madrilenilor au fost înscrise de portughezul Cristiano Ronaldo, deținătorul „Balonului de Aur”. Bayern Munchen, Atletico Madrid, FC Barcelona și Paris Saint-Germain sunt echipele care au obținut, săptămâna trecută, biletele pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Ultimele două echipe din „sferturi” se vor decide miercuri seară. Liga Campionilor, programul și rezultatele din manșa a II-a a „optimilor”Marți, 18 martie Chelsea Londra - Galatasaray Istanbul 2-0Eto'o (4), Cahill (42) Real Madrid - Schalke 04 3-1 Cr. Ronaldo (21, 74), Alvaro Morata (75) / Hoogland (31) Miercuri, 19 martie Manchester United - Olympiakos Pireu - ora 21.45, Digi Sport 1 și Dolce Sport 1 (în tur 0-2) Borusia Dortmund - Zenit St. Petersburg - ora 21.45, Digi Sport 2 și Dolce Sport 2 (în tur 4-2) Marți, 11 martie Bayern Munchen - Arsenal Londra 1-1 (în tur 2-0) Schweinsteiger (55) / Podolski (57) Atletico Madrid - AC Milan 4-1 (în tur1-0) Diego Costa (3 și 85), Arda Turan (80), Raul Garcia (71) / Kaka (27) Miercuri, 12 martie FC Barcelona - Manchester City 2-1 (în tur 2-0) Messi (67), Dani Alves (90) / Kompany (89) PSG - Bayer Leverkusen 2-1 (în tur 4-0) Marquinhos (13), Lavezzi (53) / S. Sam (6)