LIGA CAMPIONILOR. Napoli a sperat o repriză la CALIFICARE, dar a fost ANIHILATĂ de Real Madrid. Arsenal Londra a pierdut RUȘINOS cu Bayern Munchen

Real Madrid s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce s-a impus, la Napoli, scor 3-1. Bayern Munchen a zdrobit-o pe Arsenal, scor 5-1.

Napoli a întâlnit-o, marți, pe „San Paolo”, pe Real Madrid, în returul „optimilor” Ligii Campionilor. După ce pierduseră cu 1-3 în tur, italienii au sperat să dea marea lovitură, dar semnele de întrebare au planat doar în prima repriză. Gazdele au deschis scorul prin Dries Mertens (24), iar oaspeții au risipit dubiile după ce Sergio Ramos a marcat în minutul 51, iar Dries Mertens a marcat în propria poartă în minutul 57. Golul lui Alvaro Morata (90+1) n-a mai contat decât pentru statistică.

La Londra, Arsenal a înfruntat-o pe Bayern Munchen. În tur, nemții îi zdrobiseră pe englezi, scor 5-1, iar marți scorul a fost identic. „Tunarii” au deschis scorul prin Theo Walcott (20), dar în a doua parte au evoluat lamentabil. Laurent Koscielny a fost eliminat în minutul 54 și la aceeași fază, Robert Lewandowski a egalat din penalty. Apoi, pentru bavarezi au punctat Arjen Robben (68), Douglas Costa (78) și Arturo Vidal (80 și 85). Real Madrid și Bayern vor evolua în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.