LIGA CAMPIONILOR: PSG - Chelsea, 2-1, Benfica - Zenit, 1-0. Primele două partide din „optimi” au stat sub semnul echilibrului. CALIFICAREA se decide în „optimi”

PSG a câștigat, scor 2-1, meciul jucat, marți, pe teren propriu, cu formația Chelsea Londra, în prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor.

Liga Campionilor s-a repus în mișcare, marți, cu primele două jocuri din prima manșă a optimilor de finală. La Paris, PSG a câștigat meciul disputat contra celor de la Cheslea Londra, scor 2-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 39, prin Zlatan Ibrahimovici, iar londonezii au egalat la ultima fază a primei reprize, datorită lui Obi Mikel (45+1). Golul victoriei i-a aparținut lui Edinson Cavani (78), iar meciul retur se va disputa, pe „Stamford Bridge”, peste două săptămâni.

La Lisabona, Benfica a câștigat la limită întâlnirea cu Zenit, scor 1-0, unicul gol fiind marcat de Jonas, în minutul 90+1. De asemenea, returul este programat peste două săptămâni, la Sankt Petersburg.