PUBLICAȚIILE NOASTRE:

Fotbal extern

LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid - Atletico Madrid, 1-1, 5-3. "Galacticii" au CÂŞTIGAT la PENALTY-uri o finală DRAMATICĂ. Juanfran a trimis în bară, Ronaldo a transformat decisiv

Autor: | | 5 Comentarii | 2891 Vizualizari
Gareth Bale şi-a pus cupa în cap. foto: Facebook
Real Madrid a câştigat, sâmbătă, la Milano, cel de-al 11-lea trofeu al Ligii Campionilor. Elevii lui Zinedine Zidane s-au impus în finala disputată cu Atletico Madrid, scor 1-1, 5-3 după executarea loviturilor de departajare. În timpul meciului, Griezmann a ratat o lovitură de departajare, apoi Juanfran a trimis în bară, semnând înfrângerea echipei sale.

Real Madrid a triumfat în finala Ligii Campionilor jucată la Milano, împotriva concitadinei Atletico Madrid. "Galacticii" s-au impus cu scorul de 5-3, la penalty-uri, după ce la finalul celor 120 de minute a fost egalitate: 1-1. "Galacticii" au înscris prin Ramos (15), iar trupa lui Diego Simeone a dat impresia că este resemnată încă din prima repriză. Însă, în actul secund, "roş-albii" s-au reorganizat şi au reintrat în joc. Mai întâi, Griezmann a ratat un penalty, în minutul 48, şut în bara transversală. Apoi, Carrasco l-a învins pe Navas, în minutul 79, şi a dus meciul în prelungiri. Egalitatea a persistat şi după cele 30 de minute suplimentare, iar drumul trofeului s-a decis după executarea loviturilor de departajare.

Pentru Real au marcat Vasquez, Marcelo, Bale, Ramos şi Ronaldo, în timp ce pentru Atletico au înscris Griezmann, Gabi şi Saul, iar Juanfran a şutat în bară. "Galacticii" au câştigat astfel pentru a 11-a oară cupa, după succesele înregistrate în 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2002, 2002 şi 2014. De partea cealaltă, trupa de pe "Vicente Calderon" rămâne cu finalele pierdute în 1974, 1-1 şi 0-4, după rejucare, cu Bayern Munchen, cea din 2014, cu Real (scor 1-4) şi cea de sâmbătă. Zinedine Zidane a devenit primul antrenor francez care câştigă cel mai important trofeu intercluburi.

LIVE

REAL MADRID - ATLETICO MADRID, 1-1

Ramos (15) / Carrasco (79)

Echipe de start:

Real: Navas - Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo - Modrici, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, C. Ronaldo

Atletico: Oblak - Juanfran, Godin, Savici, Luis - Fernandez, Gabi, Koke - Niguez, Griezmann, Torres

Ronaldo a înscris decisiv şi Real este câştigătoarea Ligii Campionilor.

Vasquez a marcat. 1-0 pentru Real.

S-au încheiat şi prelungirile, urmează penalty-urile.

"Galacticii" termină în atac, Danilo a şutat, mingea a fost deviată în corner.

min. 118: Vasquez a fost blocat, într-o poziţie ideală, la 10 metri.

min. 116. Ronaldo şutează în zid, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

A început repriza a doua a prelungirilor.

Bale este accidentat, dar face eforturi disperate pentru a continua, pentru că Zidane nu mai poate face schimbări.

min. 104: Griezmann reia din foarfecă, pe lângă poartă.

Meciul s-a deschis în prelungiri. Ambele echipe caută o lovitură decisivă, pentru a evita loviturile de departajare, dar lipseşte precizia la finalizare.

min. 94: Ronaldo reia cu capul, portarul lui Atletico e de neînvins.

Au început prelungirile.

S-a încheiat timpul regulamentar, urmează prelungirile.

min. 85: Bale reia la colţul scurt, Onlak trimite în corner.

min. 83: Juanfran centrează de pe partea dreaptă, ţâşneşte Torres la colţul scurt, dar reia puţin pe lângă.

min. 79: GOOOLLL Atletico Madrid!!! Carrasco a împins mingea în poartă de la 5 metri.

min. 78: Ronaldo nu-l poate învinge nici el pe Oblak, cu un şut de la 20 de metri.

min. 70: Benzema a scăpat singur cu portarul Oblak, slovenul o salvează pe Atletico.

min. 68: Bale a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea a fost deviată în corner.

min. 59: Voleu spectaculos al lui Saul, de la 12 metri, mingea trece pe lângă.

min. 54: Savici a reluat de la 6 metri puţin pe lângă poartă.

min. 48: Griezmann a ratat un penalty. Francezul a trimis în bara transversală, după ce Torres fusese faultat de Pepe.

A început partea a doua a finalei.

S-a terminat prima repriză.

min. 43: Griezmann şurtează de la 20 de metri, minge se duce la o palmă de poarta Realului,

min. 40. Din nou trimite neinspirat Griezmann, fără probleme pentru portarul Realului.

min. 34: Griezmann şutează prost, fără nerv, minge se opreşte în braţele lui Navas.

min. 31: Benzema centrează în faţa porţii, pentru Ronaldo, dar Oblak respinge şi îndepărtează pericolul.

Real domină teritorial, fără să pună în pericol poarta adversă. Oamenii lui Diego Simeone dau impresia că sunt epuizaţi şi resemnaţi, după doar o jumătate de oră.

min. 25: Juanfran a şutat mult peste poartă de la 20 de metri.

min. 15: GOOOLLL Atletico Madrid!!! Segio Ramos a marcat din apropierea porţii, după o centrare a lui Bale. Fundaşul punctase şi în finala din 2014.

min. 6: Bale a centrat în careu, Casemiro a reluat din 4 metri, dar Oblak a respins uluitor.

min. 5: Koke primeşte în centrul careului, dar nu loveşte mingea din plin.

A început meciul.

Cei 22 de jucători au intrat pe teren. Imnul Ligii Campionilor este interpretat de tenorul Andrea Bocelli

Trofeul este prezentat de Franco Baresi şi Javier Zanetti, jucători legendari care au evoluat la pentru AC Milan, respectiv Inter Milano.

Finala este precedată de un spectacol la care participă şi Alicia Keys, una dintre cele mai cunoscute voci R&B.

Tag-uri: Real Madrid, Atletico Madrid, Ligii Campionilor, Campionilor Europeni, Santiago Bernabeu, Zinedine Zidane, finala, milano
În lipsa unui acord scris din partea Evenimentul Zilei, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid - Atletico Madrid, 1-1, 5-3. "Galacticii" au CÂŞTIGAT la PENALTY-uri o finală DRAMATICĂ. Juanfran a trimis în bară, Ronaldo a transformat decisiv.

SPUNE-TI PAREREAAcum poti comenta si prin intermediul contului de facebook. DETALII >>