LIGA CAMPIONILOR. Real Madrid - Schalke, 3-4. Meci COLOSAL pe „Santiago Bernabeu”. „Galacticii” au tremurat din toate încheieturile pentru CALIFICARE

Real Madrid s-a calificat cu mari emoții în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după eșecul înregistrat, marți, pe teren propriu, în partida cu Schalke, 3-4.

Primele două jocuri din returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor s-au disputat marți. La Madrid, Real a fost învinsă de Schalke 04, scor 3-4. În tur, ibericii se impuseseră în Germania cu scorul de 2-0.

Pe „Santiago Bernabeu”, Schalke a deschis scorul prin Fuchs (20), dar gazdele au egalat prin Ronaldo, cinci minute mai târziu. „Alb-albaștrii” au trecut din nou în avantaj, prin golul lui Huntelaar (40), apoi Ronaldo a realizat „dubla” (45). În partea secundă, Real a trecut în avantaj, gol Benzema (53), iar finalul le-a apariținut oaspeților, care au punctat prin Sane (57) și Huntelaar (84). Înfrângerea îi duce în „sferturi” pe cei de la Real, deținătorii trofeului, Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din Liga Campionilor, cu 78 de goluri.

Tot marți, FC Porto a strivit-o pe teren propriu pe FC Basel, scor 4-0, goluri reușite de Brahimi (14), Herrera (47), Casemiro (56) și Aboubakar (76). După 1-1 în tur, cei care merg mai departe sunt lusitanii.