LIGA EUROPA. ASA - Saint-Etienne, 0-3. Mureșenii, zdrobiți la debutul în fotbalul mare

ASA Târgu Mureș a fost învinsă categoric, astăzi, pe teren propriu, de trupa franceză Saint-Etienne, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa

Vicecampioana României și-a făcut debutul în Europa într-un joc în care a întâlnit cea mai titrată echipă a Franței, Saint-Etienne. Elevii lui Vasile Miriuță au jucat de la egal la egal cu „verzii” din Hexagon, însă doar până în minutul 24, atunci când mijlocașul oaspeților, Diomande, a deschis scorul printr-o exectuție ca la carte de la 25 de metri, în stânga portarului lui ASA. Francezii au intrat în avantaj la vestiare. După pauză, tot oaspeții aveau posesia balonului. În minutul 75, Saint Etienne a majorat scorul, tot după o bijuterie de gol, de la 16 metri, de data aceasta aparținându-i lui Hamouma. Același Hamouma le-a îngropat mureșenilor orice șansă de calificare în play-off-ul Ligii Europa. În minutul 83, mijlocașul și-a trecut în cont „dubla”, după ce a trimis încă șut superb în poarta lui Stănciou.