LIGA EUROPA. AZ Alkmaar - Astra Giurgiu, 2-0. Fotbalul românesc nu mai are nicio reprezentantă în cupele europene

Constantin Budescu
Autor: | | 0 Comentarii | 1347 Vizualizari

Astra Giurgiu a pierdut, joi, scor 0-2, meciul jucat în deplasare cu AZ Alkmaar, în returul play-off-ului Ligii Europa și a ratat calificarea în grupele competiției.

Astra Giurgiu a ratat cea de-a doua calificare consecutivă în grupele Ligii Europa. „Alb-negrii” au fost învinși, joi, în Olanda, de AZ Alkmaar, scor 0-2, după ce în tur se impuseseră cu scorul de 2-3. Astra a mizat doar pe faza defensivă în partida cu batavii și a rezistat până în minutul 80, atunci când Linden l-a învins cu un șut din lovitură liberă pe Silviu Lung jr. apoi, în minutul 85, Muhren a dublat avantajul echipei sale și a stabilit scorul final: 2-0.

Astfel, după încheierea play-off-ului Ligii Europa, Liga I nu mai are nicio reprezentantă în cupele europene. FC Botoșani, ASA Târgu Mureș, Steaua și Astra au fost echipele care au participat în acest sezon și toate se vor axa în această stagiune doar pe competițiile interne.

Alte articole din categoria: Fotbal intern