LIGA EUROPA. Benfica - Juventus, 2-1 și FC Sevilla - Valencia, 2-0

Andaluzii au luat o importantă opțiune de calificare pentru finala Ligii Europa, după ce au învins, pe teren propriu, pe FC Valencia.

Benfica Lisabona a trecut, joi, pe teren propriu, de Juventus Torino, scor 2-1, în prima manșă a semifinalelor Ligii Europa. Gazdele au deschis scorul prin Garay (2), iar oaspeții au egalat, în minutul 73, după golul reușit de Tevez. Portughezii, finaliștii ultimei ediții, au obținut o victorie foarte importantă, datorită lui Lima, cel care a punctat în minutul 84.

În derby-ul spaniol, FC Sevilla a depășit, pe teren propriu, pe Valencia, scor 2-0, grație punctelor lui Mbia (33) și Bacca (36). În partea secundă nu s-a mai înscris, iar andaluzii sunt foarte aproape de finala ce se va disputa la Torino. Meciurile-retur vor avea loc săptămâna viitoare, la data de 1 mai.