LIGA EUROPA. CFR Cluj - Dinamo Minsk, 0-2. „Feroviarii” s-au făcut de râș și au ieșit din cupele europene

Echipa CFR Cluj a fost eliminată fără drept de apel din preliminariile Ligii Europa, după ce a pierdut „dubla” cu bielorușii de la Dinamo Minsk, scor 0-1 și 0-2.

Dacă în sezoanele precedenta a reușit să facă impresie bună în cupele europene, în acest sezon, formația CFR Cluj s-a făcut de râs și a părăsit prematur cea de-a doua competiție continentală ca valoare. Ardelenii au fost eliminați în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, de formația Dinamo Minsk (Belarus). După ce au pierdut în tur, scor 0-1, „feroviarii” au cedat și în această seară, pe teren propriu, scor 0-2. Meciul s-a complicat pentru echipa din Gruia, în minutul 26, după eliminarea lui Ionuț Rada. Rămase în inferioritate numerică, gazdele au primit două goluri. Mai întâi, scorul a fost deschis de Stasevici, cel care a transformat o lovitură liberă de la 25 de metri, în minutul 71. Apoi, Udoji a închis tabela, în minutul 81, după ce a punctat dintr-o lovitură de pedeapsă.