LIGA EUROPA. Echipa lui Stanciu și Chipciu a remizat în meciul cu formația lui Mourinho și Ibrahimovici. Suporterii au invadat terenul la Lyon

Anderlecht Bruxelles, formație la care evoluează românii Nicușor Stanciu și Alex Chipciu, a remizat, joi, pe teren propriu, în meciul cu Manchester United, scor 1-1.

Anderlecht Bruxelles a încheiat la egalitate partida jucată, joi, acasă, împotriva lui Manchester United (scor 1-1), în prima manșă a „sferturilor” Ligii Europa. Echipa pregătită de Jose Mourinho a deschis scorul prin Henrikh Mkhitaryan (36), gazdele au egalat datorită lui Leander Dendoncker (86). La belgieni, Nicușor Stanciu a fost titular și a fost schimbat în minutul 65, în timp ce Alex Chipciu a intrat pe teren, în minutul 58. Manchester United s-a bazat tot meciul și pe suedezul Zlatan Ibrahimovici.

Tot joi, Celta Vigo a trecut, pe teren propriu, de Genk, scor 3-2 (Sisto-15, Aspas-17, Guidetti-38 / Boetius-10, Buffel-67), iar Ajax a învins-o pe Schalke, scor 2-0 (Klaassen-23 penalty și 52). Meciul Lyon - Beșiktaș a început cu 45 de minute mai târziu, din cauza suporterilor, care au invadat terenul.