LIGA EUROPA. Flamurtari - Petrolul, 1-3. „Lupii” merg fără emoții în turul 3 preliminar

Petrolul Ploiești a învins, în această seară, în deplasare, formația Flamurtari, scor 3-1, și s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Europa.

Petrolul Ploiești s-a calificat, în această seară, în turul 3 preliminar al Ligi Europa, după ce a eliminat echipa albanează Flamurtari. După ce, săptămâna trecut, prahovenii au învins pe teren propriu, scor 2-0, astăzi, echipa antrenată de Răzvan Lucescu a învins în deplasare, scor 3-1. Petroliștii au avut emoții doar două minute, după ce Lena a deschis scorul (37). Teixeira a egalat (39) cu un șut superb, după o pasă a lui Adrian Mutu, iar în repriza secundă, De Lucas (84) și Priso (90) au stabilit scorul final.

În faza următoare, Petrolul Ploieşti va întâlni echipa cehă Viktoria Plzen. Partida tur se va disputa la 31 iulie, la Ploieşti, returul fiind programat în Cehia, la 7 august. De asemenea, tot în turul al 3-lea, Astra Giurgiu va întâlni pe Slovan Liberec, o altă echipă din Cehia. Adversarii „alb-negrilor” au eliminat în turul secund pe slovacii de la Kosice, scor (1-0 și 3-0).