LIGA EUROPA. O fostă adversară a Stelei este aproape de a doua semifinală consecutivă!

FC Basel a bătut la scor de neprezentare pe Valencia și se gândește la penultimul act al competiției

Prima manșă a „sferturilor” Ligii Europa a oferit o surpriză de dimensiuni considerabile. Fără sprijinul spectatorilor, din cauza interdicției venite de la UEFA, FC Basel a învins cu scorul de 3-0 pe Valencia, datorită golurilor înscrise de Delgado (34 și 38) și Stocker (90+1). Elvețienii sunt foarte aproape de a doua calificare consecutivă în semifinalele competiției, după ce, anul trecut, au fost eliminați în penultimul act al Ligii Europa de către Chelsea.

La Lyon, gazdele nu au făcut față celor de la Juventus Torino și au pierdut la limit, scor 1-0. Pentru italieni a punctat Bonucci, cu 5 minute înainte de final.

Și Benfica se gândește la semifinalele Ligi Europa, după succesul înregistrat în Olanda, pe terenul lui AZ Alkmaar, scor 1-0. Salvio (48) a fost cel care a adus victoria lusitanilor. Anul trecut, Benfica a jucat finala competiției, împotriva celor de la Chelsea, pierzând cu scorul de 1-2.

Un meci foarte echilibrat s-a disputat la Porto, acolo unde gazdele au trecut cu destule emoții de FC Sevilla. Singura reușită a purtat semnătura lui Mangala, iar portughezii au muncit din greu pentru a păstra rezultatul. Cu 3 minute înainte de final, „alb-albaștrii” au jucat în inferioritate numerică, Fernando fiind eliminat.