LIGA EUROPA. Seara care a ECLIPSAT Liga Campionilor. DRAMATISM rar întâlnit la Liverpool. Un final care a tăiat respiraţia. Mircea Lucescu, CALIFICARE uimitoare în semifinale

FC Liverpool s-a calificat dramatic în semifinalele Ligii Europa, după ce a câştigat în ultimele secunde confruntarea cu FC Liverpool (scor 4-3), în returul sferturilor de finală.

FC Liverpool va juca în semifinalele Ligii Europa, după ce, joi, a eliminat-o pe Borussia Dortmund. După 1-1 în tur, pe "Anfield Road" s-a disputat unul dintre meciurile care vor rămâne în istoria fotbalului. Nemţii au marcat repede, de două ori, prin Mkhitaryan (5) şi Aubameyang (9). Până la pauză nicio echipă n-a mai schimbat tabela, iar englezii au lovit în minutul 48, prin Origi. Oaspeţii au menţinut diferenţa de două goluri, după golul lui Reus (57), dar Liverpool n-a renunţat şi a început o cursă teribilă. "Cormoranii" au punctat prin Coutinho (66), Sakho (78), iar Lovren a lovit decisiv în minutul 90+1.

În Ucraina, Şahtior Doneţk a umilit-o pe Braga, scor 4-0, goluri marcate de Srna (25 - penalty), Ferreira (42 - autogol), Kovalenko (50) şi Ferreira (73 - autogol). În tur, "minerii" se impuseseră cu scorul de 2-1.

Villarreal mergea şi ea în semifinale, după succesul obţinut în deplasare, cu Sparta Praga, scor 4-2. Oaspeţii au marcat prin Bakambu (5 şi 49), Castillejo (43) şi Lafata (45+1 - autogol), gazdele au redus din diferenţă prin Dockal (65) şi Krejci (71). În tur, ibericii câştigaseră cu scorul de 2-1.

FC Sevilla - Atheltic Bilbao se află în prelungiri, scor 1-2