LIGA EUROPA. Viktoria Plzen - Petrolul, 1-4. „Lupii” au intrat în play-off după o calificare de senzație

Petrolul Ploiești a câștigat fără drept de apel, în această seară, meciul disputat în deplasare, cu cehii de la Viktoria Plzen, scor 4-1.

Petrolul Ploiești a reușit un meci senzațional în returul jucat la Plzen, cu Viktoria, în manșa-retur a celui de-al treilea tur preliminar din Liga Europa. „Lupii” au învins cu scorul de 4-1 și merg în play-off după ce, în tur, au remizat, pe teren propriu, scor 1-1.

În Cehia, Teixeira a deschis scorul în minutul 20, iar Adrian Mutu a punctat și el, cu cun șut excepțional (38). Imediat, gazdele au redus din diferență, prin Pilar (40). „Lupii” au mai mușcat încă o dată, și De Lucas a refăcut diferența de două goluri, cu două minute înainte de final. În partea secundă, prahovenii nu au mai avut mari emoții, mai ales că Tamuz a înscris și el, pentru 4-1, în minutul 69. Pentru al doilea sezon consecutiv, Petrolul va juca în play-off-ul Ligii Europa și își va afla, astăzi, adversarul de care trebuie să treacă pentru a intra în grupe.