LIGA I: CFR Cluj - Steaua 0-1, Petrolul - doar egal cu Ceahlăul. Dinamo urcă pe locul 4

Primul eșalon fotbalistic al țării a programat zilele trecute meciurile din etapa cu numărul 22.

În primul meci al etapei, Oțelul Galați a câștigat, vineri, cu scorul de 3-1 pe terenul celor de la FC Brașov. Eșecul îi afundă pe „stegari”, care se află pe penultimul loc în clasament și riscă serios să ajungă în eșalonul secund. Sâmbătă, FC Botoșani a obținut a doua victorie consecutivă, câștigând cu 1-0 partida de pe teren propriu cu ACS Poli Timișoara. Oaspeții au terminat meciul cu doi oameni în minus, Popovici (min. 21) și Gorobsov (min. 51) fiind eliminați. Steaua a câștigat la limită, scor 1-0, partida cu CFR Cluj, disputată sâmbătă seară, pe arena „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj. Unicul gol al „roș-albaștrilor” a fost înscris de Chipciu, în minutul 83. În minutul 22, arbitrul Cristi Balaj a întrerupt meciul pentru o scurtă perioadă, din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor steliști. Gazdele au terminat meciul cu un om în minus, Ammari fiind eliminat în minutele de prelungire ale partidei, după un fault comis asupra lui Latovlevici în urma căruia a primit cel de-al doilea cartonaș galben. În urma acestei victorii, Steaua a făcut un pas important spre câștigarea unui nou titlu de campioană. Petrolul Ploiești n-a reușit decât o remiză „albă” în meciul de la Piatra Neamț cu Ceahlăul. „Lupii galbeni” au jucat din minutul 28 cu un om în minus, De Lucas primind direct „roșu” după un fault comis asupra lui Onciu. Petrolul rămâne astyfel pe locul 3 în clasament, cu 45 de puncte, la 7 „lungimi” în spatele liderului Steaua. Dinamo a urcat pe locul 4 în clasament după victoria la limită obțunută luni seară, pe teren propriu, cu „lanterna roșie” Corona Brașov. „Câinii roșii” sunt la egalitate de puncte cu cei de la FC Vaslui, victorioși în partida de la Constanța cu Săgeata Năvodari, scor 1-0. Pandurii Târgu Jiu a „căzut” pe poziția a 6-a după eșecul, 0-2, suferit la Giurgiu în fața Astrei. Giurgiuvenii rămând pe locul 2 în clasament, la 4 puncte în urma liderului Steaua. LIGA I, REZULTATELE ETAPEI A 22-A Vineri FC Brașov - Oțelul Galați 1-3Buga (23) / Astafel (12), Tudorie (21), Filip (90+5) Sâmbătă FC Botoșani - ACS Poli Timișoara 1-0 Vasvari (57) Concordia Chiajna - „U” Cluj 1-1Onduku (74) / Lemnaru (14) CFR Cluj - Steaua 0-1 Chipciu (83) Duminică Gaz Metan Mediaș - Viitorul Constanța 4-0 C. Petre (58), Al. Munteanu (64), Țâru (80-autogol), Bawab (90+2) Ceahlăul Piatra Neamț - Petrolul Ploiești 0-0 Luni Săgeata Năvodari - FC Vaslui 0-1 Temwanjera (84) Astra Giurgiu - Pandurii Tg. Jiu 2-0Mățel (66), L. Iorga (71) Dinamo - Corona Brașov 1-0 V. Lazăr (53)