LIGA I. Oțelul - Viitorul Constanța, 4-1. Gălățenii au câștigat un meci vital pentru salvarea dela retrogradare

Oțelul Galați a desființat, pe teren propriu, formația patronată de Gheorghe Hagi, scor 4-1 și a făcut un pas important pentru a rămâne în primul eșalon.

La Galați, Oțelul și Viitorul aveau nevoie neapărată de un succes pentru a spera la salvarea de la retrogradare. Moldovenii au câștigat detașat, chiar dacă la pauză scorul a fost egal, 0-0. În minutul 45+1, Mitrea, de la oaspeți, a fost eliminat, iar Oțelul a profitat din plin din superioritatea numerică. Marquinhos a deschis scorul în minutul 49, apoi Henrique a dublat avantajul formației sale, după ce a marcat din penalty (62). Zaharia (64) și Cooper (87) au înscris și ei, iar pentru Viitorul a redus din diferență Axente (90). După acest succes, Oțelul a urcat pe locul 9, cu 40 de puncte, nu mai are emoții înainte de ultima etapă, iar Viitorul se află pe 15 cu 37 de puncte.

La Brașov, într-un alt derby al echipelor care speră să nu retrogradeze, „stegarii” au remizat fără goluri cu cei de la Universitatea Cluj. Brașovenii ocupă cea de-a 14-a poziție, cu 37 de puncte, iar clujenii au adunat 40 de puncte și se află pe treapta a 10-a.

În Ștefan cel Mare, Dinamo a învins cu 4-1 pe Săgeata Năvodari, după reușitele lui Lazăr (18 și 77), Țucudean (25) și Matei (43). Pentru dobrogeni a punctat Dinu (89). Dinamoviștii au 56 de puncte și nu mai pot pierde locul al 4-lea, în timp ce Săgeata a rămas cu o zestre de 35 de puncte, fiind pe penultimul loc al clasamentului.