LIGA I. Petrolul - Steaua, 0-0. Ultimul derby al sezonului se încheie cu un scor alb

Petrolul Ploieşti şi Steaua au încheiat la egalitate (0-0) partida de la Ploieşti, într-un joc spectaculos, cu multe faze de poartă, dar şi fără vedeta petrolistă, Adrian Mutu. Gazdele au avut două goluri anulate, în timp ce steliştii au nimerit bara în două rânduri.

În prima parte a jocului, ploieştenii reuşesc să trimită mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, dar golul petrolistului Tamuz (5) este anulat pentru henţ în momentul în care acesta a preluat balonul. Între timp, steliştii forţează şi atacă în valuri, dar fără niciun rezultat. Petrolul înscrie încă o dată, prin acelaşi Tamuz (28), dar golul a fost din nou anulat, pentru offside. Singura fază de gol notabilă a „roş-albaştrilor” a venit abia în minutul 45, atunci când Adi Popa a scăpat singur pe partea dreaptă, îl driblează pe goalkeeperul Pecanha, dar nu a putut trimite spre poarta goală.

Actul secund al disputei de la Ploieşti, îi găseşte pe elevii lui Reghecampf în atac. Steliştii trimit mingea în bară (49), după ce Tănase i-a lui Iancu în careu, iar acesta dintr-o piruetă a şutat, iar mingea a lovit stâlpul din dreapta porţii lui Pecanha. În minutul 64, Chipciu a scăpat de unul singur, trece de un adversar şi şutează la colţul scurt, nimerind din nou bara. Ambele formaţii au atacat până la finalul partidei, dar totul se termină cu un scor alb.

Echipele de start:

PETROLUL: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme - Priso, Mustivar - De Lucas, Walter, Fernnandez - Albin, Tamuz

Rezerve: Bornescu, Beţa, Camara, Al. Radu, Marinescu, Gerson, Romario Antrenor: Răzvan Lucescu

STEAUA: Tătaruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii (cpt), Prepeliţa - Popa, Chipciu, Tănase - Keşeru. Rezerve: Niţă - Râpă, Filip, Pîrvulescu, Răduţ, Iancu, Vâlceanu

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf