LIGA I. Rapid - CS "U" Craiova, 1-2. Giuleştenii pierd teren în lupta cu evitarea retrogradării

Rapid a pierdut, aseară, cu CS "U" Craiova, scor 1-2, unul dintre cele mai importante meciuri pentru a-şi păstra şansele de a rămâne în primul eşalon.

Cu Cristiano Bergodi pe bancă, trupa de lângă Podul Grant era neînvinsă de cinci etape înaintea întâlnirii cu oltenii. Totul a părut că merge în favoarea Rapidului. "Alb-vişiniii" au intrat la pauză cu 1-0, după reuşita lui Daniel Niculae, din minutul 23. În actul secund, giuleştenii nu au dat acelaşi randament, iar formaţia pregătită de perechea Cârţu-Săndoi a dat lovitura în nu mai două minute. Oltenii au egalat prin Mateiu, care l-a răsat fără replică pe Buchta (72), apoi a venit rândul lui Nuno Rocha să înscrie golul victoriei, în minutul 74, reuşită ce i-a adus Craiovei prima victorie în şapte etape.

Mai sunt două etape înainte de final, iar Rapid este pe locul 13, cu 33 de puncte, la egalitate cu Gaz Metan, echipă ce se află pe 12, primul loc care asigură salvarea de la retrogradare.

Rapid: Buchta - Josl, Sapina, Cmovs, J. Oriol - Gecov (A. Dan 81), Garai - Kikas, Rui Miguel (Pancu 61), E. Oriol - D. Niculae

CS "U" Craiova: Bălgrădean - Dumitraş, Frăsinescu, Acka, Vătăjelu - Mateiu (Kay 85), Madson - Târnăcop (Herghelegiu 46), Bawab, Băluţă (Cîrstea 81) - Rocha