LIGA I. Steaua a câștigat DERBY-UL cu CS „U” Craiova și s-a apropiat de liderul campionatului. Oltenii au avut două penalty-uri, dar n-au profitat decât o dată

Steaua s-a impus, sâmbătă, în partida cu CS „U” Craiova (scor 2-1), disputată, la Turnu Severin, în etapa a 24-a a campionatului intern

Steaua a obținut prima victorie în 2017, într-un meci oficial. Sâmbătă, la Turnu Severin, echipa lui Laurențiu Reghecampf s-a impus în confruntarea cu CS „U” Craiova, scor 2-1. Oltenii au ratat o lovitură de la 11 metri, după ce Florin Niță a apărat șutul lui Hristo Zlatinski (11), iar oaspeții au deschis scorul în minutul 24, prin Mihai Pintilii. Craiovenii au mai primit un penalty, dictat de centralul Ovidiu Hațegan, și Haristo Zlatinski nu a mai ratat, în minutul 33. În repriza a doua, Gabi Enache a punctat decisiv, în minutul 79 și a adus Stelei trei puncte foare importante în lupta pentru titlu. „Roș-albaștrii” sunt pe locul al 2-lea, cu 45 de puncte, iar FC Viitorul este în continuare lideră, cu 48 de puncte și un meci mai puțin disputat.

„Nu cred că rezultatele de egalitate din ultimele etape au fost cele mai corecte. Jocul nostru a fost bun și atunci, dar am avut ghinion. Azi am avut un joc bun în mare, îmi doream ca jucătorii să paseze mai mult. Și Craiova a avut pressing avansat, iar asta ne-a pus probleme", a spus Laurențiu Reghecampf la Digi Sport.