LIGA I. FC Viitorul - Steaua, 0-1. Echipa din Ghencea a câștigat, dar a suferit îngrozitor

Autor: | | 7 Comentarii | 422 Vizualizari

Steaua a obținut, în această seară, toate punctele în partida cu FC Viitorul, pe care a câștigat-o, la limită, scor 1-0, datorită unui gol marcat de Gabi Iancu, din penalty, în repriza a doua.

Steaua a câștigat, sâmbătă seara, întâlnirea cu cei de la FC Viitorul (scor 1-0), dispută în deplasare, în cadrul etapei a 6-a a Ligii I. „Militarii” s-au aflat sub efectul ratării calificării în grupele Ligii Campionilor, iar antrenorul Costel Gâlcă a făcut mai multe schimbări în echipa de bază. Singurul gol al meciului a fost reușit de Gabi Iancu, cel care a transformat o lovitură de pedeapsă, în minutul 52. Fostul jucător al dobrogenilor obținuse penalty-ul, după ce fusese faultat în careu de Țâru, cel care, la faza cu pricina, a fost eliminat.

În finalul întâlnirii, Buzbuchi, portarul Viitorului, a văzut și el cartonașul roșu (87). Pentru că gazdele efectuaseră toate schimbările, în poartă a intrat Daminuță, iar în minutele de prelungire, portarul de ocazie s-a opus unui șut trimis de Grădinaru. În minutul 90, Benzar, jucătorul echipei patronate de Gheorghe Hagi, a fost aproape de a egala, dar șutul său a întâlnit bara porții lui Cojocaru.

Viitorul - Steaua 0-1

G. Iancu (52 - penalty)

FC Viitorul: Buzbuchi - Manea, Ţâru, Mamele, Mitrea - Daminuţă, Pană (Andelkovici '77), Nikolov (Cârstocea '53) - Tănase, Bonilla (Mărcuş '59), Benzar. Antrenor: Bogdan Vintilă

Steaua: Cojocaru - Luchin, Szukala, Varela, Toşca - Breeveld, Prepeliţă - Ad. Popa (Grădinaru '68), Stanciu (Vîlceanu '74), Pârvulescu (Keşeru '46) - Iancu. Antrenor: Constantin Gâlcă

Alte articole din categoria: Sport