Lotul feminin de gimnastică al României a terminat Campionatele Europene în afara podiumului

Naționala feminină de gimnastică a României a terminat doar pe locul al șaselea la Campionatele Europene disputate la Berna (Elveția).

La turneul final din „Țara Cantoanelor”, România a fost reprezentată de Cătălina Ponor, Anamaria Ocolişan, Maria Holbură şi Anda Butuc. „Tricolorele” au avut un total de 164,596 puncte. Ponor a obținut cea mai mare notă,  15,066 la sărituri (14,600 la bârnă şi 14,566 la sol), iar Anamaria Ocolişan a fost notată cu 14,766 la sărituri. Celelalte românce nu au putut fi punctate cu note mai mari de 14,000.

Medalia de aur a fost cucerită de Rusia, cu 175,212 puncte, iar podiumul a fost completat de Marea Britanie, cu 170,312 şi Franţa, cu 168,496 puncte.