Lucescu, lovit iarăși de coșmarul finalului de meci

Șahtior Donețk, echipa antrenată de „Il Luce”, a ratat uluitor o victorie importantă în Liga Campionilor. „Minerii” i-au condus pe cei de la FC Porto cu 2-0, în minutul 89, dar au fost egalați.

Mircea Lucescu a simțit încă o dată ce înseamnă să ratezi o victorie în ultimele secunde. Marți, în grupele Ligii Campionilor, Șahtior a remizat dramatic, la Lvov, cu FC Porto, scor 2-2. Ucrainenii au condus cu 2-0, în minutul 89, dar lusitanii au egalat, datorită unei „duble” reușite de columbianul Jackson Martinez, în minutul 89, din penalty, și 90+4.

Blestem sau ghinion?

Mircea Lucescu și-a mai trecut astfel, în palmares, încă un meci pe care nu l-a putut câștiga din cauza golurilor primite atunci când jocurile păreau făcute. De-a lungul carierei, tehnicianul român s-a lovit de un ghinion proverbial, care i-a apărut în cale atunci când îi era lumea fotbalului românesc vorbește despre un blestem pe care fostul antrenor Ioan Sdrobiș i l-a aruncat lui Lucescu, din cauza unor neînțelegeri. Se întâmpla la finalul anilor ‚80, atunci când primul tehnician lucra la Oțelul Galați, iar cel de-al doilea pregătea pe Dinamo. Pentru că nu au căzut de acord asupra rezultatului unui meci „strategic”, Sdrobiș i-ar fi urat lui „Il Luce” să piardă toate meciurile în ultimul minut.

A luat gol de la portar, în ultimul minut

Povestea a prins viață în cariera ulterioară a lui Lucescu. În 1993, a retrogradat cu Brescia, în liga secundă italiană, după un meci de baraj, pierdut cu 1-3, în fața celor de la Udinese. La acel joc, „rândunelele” au încasat un gol și din corner. În 1998, Rapid a fost oprită din cursa pentru câștigarea titlului de Steaua. „Militarii” au înscris în meciul direct, pe Giulești, prin Cristian Ciocoiu, iar partida s-a încheiat 1-1. Giuleștenii au ratat trofeul în ultima etapă, în detrimentul rivalilor din Ghencea, după un egal la Craiova, scor 2-2 cu Universitatea. În 2006, în „sferturile” Cupei UUEFA, Șahtior a ratat calificarea în fața celor de la FC Sevilla. La Donețk, la 2-1 pentru „mineri”, Andres Palop, portarul andaluzilor, a urcat în careu și a marcat, ducând meciul în prelungiri.

În 2008, în grupele Champions League, Șahtior a condus- o pe FC Barcelona cu 1-0, dar catalanii au marcat în minutele 87 și 90+4 și au învins.