Marian Oprea a ratat o medalie la Mondialele de la Sopot

Atletul român a terminat pe locul 4 finala la triplu salt desfășurată duminică seară.

UPDATE: Atletul Marian Oprea n-a reușit să câștige o medalie în finala probei de triplusalt din cadrul Campionatelor Mondiale din sală de la Sopot (Polonia), pe care a terminat-o pe locul 4. Cea mai bună săritură a românului a măsurat 17,21 metri. Medalia de aur a fost câștigată de rusul Lyukman Adams, cu o săritură de 17,33 m, argintul i-a revenit cubanezului Ernesto Reve (a cărui cea mai bună săritură a măsurat tot 17,33 m, dar media generală a fost mai slabă), iar bronzul l-a luat Pedro Pichardo (Cuba), cu 17,24 m. /// Marian Oprea s-a calificat în finala probei de triplusalt din cadrul Campionatelor Mondiale din sală de la Sopot (Polonia). În calificări, românul a sărit prima dată 16, 68 metri, iar a doua oară 17,02 metri, fiind singurul sportiv care a reușit să depășească baremul de 16,90 metri impus de organizatori. În finală, Marian Oprea va evolua în această seară alături de cubanezul Pedro Pablo Pichardo (vicecampion mondial anul trecut la juniori, care deține cea mai bună performanță mondială în sală a anului), rusul Lyukman Adams (unicul sportiv de culoare din delegația atletică a Rusiei, născut la Sankt Petersburg din tată nigerian și mamă rusoaică), Ernesto Reve (Cuba), Chris Carter (SUA), Shuo Cao (China), Karol Hoffmann (Polonia) și Viktor Kuznețov (Ucraina).