Meciul anului pentru tenisul românesc. Simona Halep și Irina Begu, față-n față în „sferturile” de la Madrid

Cele două tenismene românce se vor înfrunta, astăzi, pentru un loc în semifinalele competiției din capitala Spaniei.

Madrid Open, turneul dotat cu premii totale în valoare de 4.771.360 de euro și finanțat de Ion Țiriac, este, în acest an, asaltat de tenismenele românce. Astfel, țara noastră va avea cel puțin o reprezentantă în „careul de ași” al întrecerii din capitala Spaniei, după victoriile înregistrate, ieri, de Irina Begu (locul 34 WTA) și Simona Halep (7 WTA), în „optimi”.

Halep și-a luat revanșa

Begu a câștigat uluitor, după două ore și 37 de minute de joc, disputa cu Christina McHale (SUA, 59 WTA), cu scorul de 6-7(6), 6-4, 6-4, asta după ce în fazele precedente a reușit să elimine două nume de calibru: Eugenie Bouchard și Garbine Muguruza. Halep își va continua parcursul la Madrid grație victoriei fără drept de apel înregistrată în fața tenismenei elvețiene Timea Bacsinszky (15 WTA), în minimum de seturi, scor 6-2, 6-3. Simona s-a revanșat după meciul de ieri în fața jucătoarei din „Țara Cantoanelor ”, cea care a învins-o categoric pe româncă, în urmă cu două luni, la Miami, cu 4-6, 6-3, 6-2.

Însă, triumful celor două românce din „optimi” le va aduce față-n față în următoarea rundă, și, astfel, cele două coechipiere din naționala „tricoloră” de Fed Cup se vor duela pentru un loc în semifinalele competiției.

Episod asemănător, anul trecut, la Roma

În ceea ce privește disputa de astăzi, dintre Halep și Begu, cele două „tricolore” vor bifa cea de-a patra întâlnire directă, scorul general fiind de 3-0 pentru constănțeancă. În 2007, la București, Simona s-a impus cu 6-3, 6-4, un am mai târziu, tot în Capitală, și tot în cadrul unei întreceri ITF, cu 7-5, 6-2, iar în singurul duel din WTA, Halep a dispus de Begu cu 6-4, 6-2, în 2012, la Hobart. Anul trecut, Simona Halep a întâlnit-o pe Alexandra Dulgheru, în „sferturile” de la Roma.

În acest moment, Simona Halep conduce cu scorul de 3-0, în meciurile directe disputate împotriva Irinei Begu

Celelalte două românce prezente la Madrid Open, Sorana Cîrstea (127 WTA) și Patricia Țig (134 WTA), au evoluat, aseară, în optimile de finală, cu Laura Siegemund (44 WTA), respectiv Madison Keys (25 WTA). Partidele s-au disputat după închiderea ediției.