Misterioasa decădere a Simonei Halep

Simona Halep are probleme încă de la începutul anului FOTO: LIBERTATEA
Autor: | | 5 Comentarii | 3746 Vizualizari

Tenismena din Constanța traversează cea mai proastă perioadă a carierei și nu-și poate explica seria de eșecuri

Simona Halep (24 de ani) trece prin cea mai dificilă perioadă a carierei. Ajunsă pe locul al 4-lea în ierarhia WTA, cea mai bună tenismenă din România a bifat, în cadrul turneului de la Doha (Qatar), una dintre cele mai dureroase înfrângeri.

Ruptura din setul al doilea

Simona a capotat în turul al doilea, în fața rusoaicei Elena Vesnina, locul 118 WTA! Mai mult decât eșecul în sine, a surprins maniera în care Halep a fost depășită de o adversară fără pretenții în circuit. Primul set a fost echilibrat și sportiva „tricoloră” s-a impus în tie-break, scor 7-6(1). Lucrurile păreau să curgă firesc în setul al doilea, pentru că Simona a condus cu 4-1 la gameuri. A fost momentul în care românca a căzut definitiv, în primul rând psihic.

„A fost un meci bun”

Vesnia și-a adjudecat cinic gameuri consecutive și a închis setul (6-4). Apoi, în decisiv, totul a fost doar o formalitate. Rusoacia a câștigat cu 6-1 și s-a calificat în optimile de finală.

Per total, din ultimele 12 gameuri, Simona a câștigat doar unul singur, fapt fără precedent pentru ea, în fața unei oponente mult mai slab cotate. Constănțeanca a surprins, la final, și dato r i t ă declarațiilor rupte de realitatea din teren.

„A fost un meci bun, am jucat bine până la set şi 4-1. După aceea, n-am reuşit să închid meciul. Nu pot fi fericită de ce s-a întâmplat, dar sunt destul de OK, pentru că am putut să joc un tenis destul de bun”, a spus Simona, conform Digi Sport. În acest an, tenismena a mai fost învinsă la Australian Open, în primul tur, de chinezoaica Shuai Zhang, (4-6, 3-6), și la Dubai, în turul al doilea, de sârboaica Ana Ivanovici (6-7(2), 2-6).

Halep a fost la nivel înalt doar la Sydney, acolo unde a ajuns în semifinale și a cedat în fața rusoaicei Svetlanei Kuznețsova (7-6(5), 4-6, 3-6).

Capăt de drum și pentru Niculescu

Aseară, Monica Niculescu (locul 37 WTA) a fost eliminată de Agnieszka Radwanska (3 WTA), scor 5-7, 1-6, în „optimile” turneului de la Doha.

Alte articole din categoria: Alte sporturi