Monica Niculescu, între agonie și extaz la Miami

Monica Niculescu rămâne în joc la Miami, în proba de dublu FOTO: LIBERTATEA
Autor: | | 0 Comentarii | 820 Vizualizari

Românca a pierdut în proba de simplu a turneului din Florida, dar a dat lovitura la dublu, împreună cu Margarita Gasparyan, eliminând cel mai bun cuplu din lume

Monica Niculescu a trăit, la interval de câteva ore, sentimente opuse, în cadrul turneului de la Miami. Românca (33 WTA) a evoluat în optimile de finală, împotriva britanicei Johanna Konta (26 WTA), dar a cedat fără dubii, în două seturi, scor 2-6, 2-6, într-o oră și 21 de minute.

Au eliminat cel mai bun cuplu din lume

Ratarea calificării în „sferturi” a fost îndulcită de o performanță remarcabilă. În proba feminină de dublu, Monica a făcut echipă cu rusoaica Margarita Gasparyan. Cele două au dat marea lovitură în „optimi” și au eliminat cel mai bun cuplu din lume, format de elvețianca Martina Hingis și indianca Sania Mirza, scor 6-4, 6-2.

În proba de simplu, Irina Begu (35 WTA) a pierdut și ea jocul din „optimi”, susținut în fața americancei Madison Keys (24 WTA), scor 1-6, 3-6. Aseară, în sferturile de finală, Simona Halep a luptat cu elvețianca Timea Bacsinszky (partida s-a disputat după închiderea ediției).

Serena a pierdut fără drept de apel

La turneul din Florida, marele șoc a fost oferit de Serena Williams. Liderul WTA a ratat calificarea în sferturile de finală, după ce a pierdut jocul disputat contra Svetlanei Kuznetova.

Rusoaica a cedat primul set, la tie-break, scor 6-7(3), dar a revenit senzațional și a câștigat în cel de-al doilea, 6-1, și în decisiv, 6-2.

Alte articole din categoria: Alte sporturi