Murray, cel mai important tenismen din istoria JO

Andy Murray a devenit campion olimpic, duminică noaptea, după disputarea finalei turneului masculin de tenis.

Britanicul (locul 2 ATP) a câștigat un joc spectaculos, în care l-a avut ca adversar pe argentinianul Juan Martin del Potro, scor 7-5, 4-6, 6-2, 7-5. Partida a durat două ore și două minute.

Atmosferă de stadion în tribune

Murray a avut de înfruntat o galerie pătimașă, care l-a susținut pe tenismenul din „Țara Tangoului”, și a creat o atmosferă de stadion. În ciuda efortului făcut de conaționali, Del Potro n-a câștigat decât al doilea set și a trebuit să se mulțumească, la final, cu medalia de argint.

În 2012 a trecut de Roger Federer

Murray a intrat în istoria tenisului, pentru că a devenit singurul sportiv care a reușit să câștige două titluri olimpice.

Scoțianul urcase pe prima treaptă a podiumului și în 2012, la Jocurile Olimpice găzduite de Londra, după finala disputată contra elvețianului Roger Federer, și câștigată la capătul a trei seturi, scor 6-2, 6-1, 6-4.

În finala mică a turneului olimpic de la Rio de Janeiro s-au aflat față în față Kei Nishikori și Rafa Nadal.

Tenismenul japonez a cucerit medalia de bronz, după ce a trecut de iberic - excesiv de nervos pe parcursul întâlnirii - cu scorul de 6-2, 6-7(1), 6-3, după o oră și 49 de minute.