Naționala feminină a ratat podiumul de la Mondiale

Tinerele sportive au irosit, ieri, șansa câștigării unei medalii la competiția ce este găzduită de orașul chinez Nanning.

Naționala feminină de gimnastică a încheiat, ieri, pe locul al patrulea finala pe echipe a Campionatului Mondial.

Sportivele „tricolore” au evoluat mai bine decât în calificări, acolo unde au terminat pe locul al șaptelea, dar au fost depășite de adversare redutabile.

Medaliile de aur merg în SUA

Delegația României a obținut un total de 170,963 de puncte, iar fetele au punctat astfel: Sol - Larisa Iordache 14,708, Ştefania Stănilă 13,666, Andreea Munteanu 13,700 (total 42,074 puncte); Sărituri - Ştefania Stănilă 14,758, Anamaria Ocolişan 14,933, Larisa Iordache 15,066 (44,757); Paralele - Ștefania Stănilă 12,933, Larisa Iordache 14,466, Paula Tudorache 12,833 (40,232); Bârnă - Ștefania Stănilă 13,200, Andreea Munteanu 15,200, Larisa Iordache 15,500 (43,900 puncte).

Larisa Iordache, marea speranță

Concursul a fost câștigat de echipa națională a SUA, cea care a acumulat 179,280 de puncte.

Podiumul a fost completat de China, țara-gazdă (172,587) și Rusia, o altă mare forță a gimnasticii (171,462). Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care şi reprezentativa României, s-au calificat la Campionatul Mondial din 2015, de la Glasgow. În Scoția, primele opt poziții vor obține biletele pentru Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Echipele clasate pe locurile 9-16 vor participa la o competiție preolimpică.

În ceea ce privește competiția din China, la feminin, speranțele pentru obținerea unor medalii se leagă de Larisa Iordache și Ștefania Stănilă.

Prima gimnastă va evolua în finalele de la individual compus (locul 3), sol și bârnă (locul 2), iar cea de-a doua va concura în finala de la individual compus.