NEWS ALERT. Simona Halep a fost ELIMINATĂ de la Miami. Românca A PIERDUT un meci APRIG, disputat cu Johanna Konta

Simona Halep a pierdut, miercuri, partida disputată împotriva britanicei Johanna Konta, scor 6-3, 6-7(7), 2-6, în sferturile de finală ale turneului de la Miami.

Simona Halep (locul 5 WTA) și-a oprit parcursul din cadrul turneului de la Miami, în faza sferturilor de finală. Miercuri seară, tenismena din Constanța a cedat confruntarea cu britanica Johanna Konta (11 WTA), la capătul a trei seturi aprig disputate, scor 6-3, 6-7(7), 2-6. Simona a intrat foarte bine în joc și a reușit să-și adjudece primul act, dar a mai pierdut din elan în setul al doilea. Konta a dus meciul în tie-break, acolo unde s-a impus cu 9-7. Scăderea de ritm înregistrată de tenismena „tricoloră” a continuat și în decisiv, acolo unde Konta a arătat mai multă vivacitate și inspirație.