Nu vrea să mai audă de tenis până la anul

Simona Halep a trăit o cruntă deziluzie în Singapore FOTO: AGERPRES
Autor: | | 1 Comentarii | 456 Vizualizari

Eliminată de la Turneul Campioanelor, românca va intra în vacanță și va sta departe de „Sportul Alb”

Simona Halep (locul 2 WTA) a trăit, ieri, una dintre cele mai mari deziluzii ale carierei. Cea mai bună tenismenă din România a pierdut jenant meciul decisiv disputat contra polonezei Agnieszka Radwanska (6 WTA), scor 6-7(5), 1-6.

Șarapova și Radwanska, în semifinale

Jocul a contat pentru Grupa Roșie a Turneului Campioanelor, competiție la care Simona era principala favorită. Constănțeanca avea nevoie de un succes în două seturi, pentru a se califica în semifinală fără să depinde de rezultatul meciului dintre Maria Șarapova și Flavia Pennetta.

Însă, ulterior, în urma victoriei obținute de rusoaică, în fața italiencei (scor 7-5, 6-1) s-a demonstrat că Simona ajungea în penultimul act dacă ar fi pierdut în fața Radwanskăi în trei seturi.

„Sunt dezamăgită”

Astfel, alături de Șarapova, în semifinale a ajuns Agnieszka, cea care i-a administrat româncei o grea înfrângere. Poloneza a revenit în primul set într-un moment în care era condusă cu 1-5 în tie-break. „Cred că a fost momentul decisiv acela în care am reușit să mă impun în primul set. Sunt foarte fericită pentru jocul din această partidă”, a spus Radwanska.

În actul secund a fost vorba doar despre o formalitate, iar Halep și-a explicat eșecul: „Am simţit puţină oboseală la finalul primului set, dar am avut o şansă în tie-break. Sunt dezamăgită că nu am reușit să câștig primul set. Faptul că l-am pierdut m-a afectat din punct de vedere mental. Am simţit că, în acel moment, nu am ratat doar şansa de a câştiga primul set, dar probabil am ratat şi şansa de a câştiga meciul.”

A câștigat aproape 4 milioane de dolari

Simona Halep a încheiat anul competițional 2015 și a spus că are de gând să plece în vacanță și să uite complet de tenis. „Sunt mulțumită de ce am reușit în acest an. Acum vreau doar vacanţă. Nu vreau să mă mai gândesc la tenis. Apoi voi fi mai puternică.”

Pentru participarea din Singapore, românca a fost răsplătită cu un cec în valoare de 304.000 de dolari. În acest an, Halep a ajuns la un total din premii de 3.918.127 de dolari. Cea mai bună jucătoare de tenis din România a cucerit în 2015 trofeele de la Shenzhen, Dubai și Indian Wells.