„Omul-negru” se întoarce într-o partidă a Stelei

UEFA a anunţat, astăzi, brigada ce va arbitra meciul Stelei, din grupa J a Europa League, contra portughezilor de la Rio Ave. Disputa va fi condusă de polonezul Marcin Borski, o mai veche cunoştinţă a „roş-albaştrilor”.

Joi, de la ora 22:05, Steaua va întâlni, în deplasare, formaţia Rio Ave, echipă fără niciun punct în trei meciuri. În partida tur, „militarii” s-au impus la limită, scor 2-1, iar dacă vor învinge şi în această etapă, vor avea ocazia de a-şi păstra primul loc în clasamentul grupei. Steliştii se declară concentraţi şi determinaţi să câstige şi manşa retur, însă brigada de arbitri le trezeşte „roş- albaştrilor” amintiri nefaste. Centralul polonez Marcin Borski, care va fi ajutat de tuşierii Rafal Rostkowski şi Marcin Boniek şi de asistenţii suplimentari Tomasz Musial şi Bartosz Frankowski, a mai condus şi meciul dintre Steaua şi Napoli, din 2010, scor 3-3, când a prelungit partida cu şapte minute,deşi de la margine se arătaseră doar patru minute.

În minutul 90+7, Cavani a restabilit egalitatea, iar cele două puncte pierdute aveau să o coste pe Steaua calificarea din grupe. În 2009, Borski a fost declarat cel mai bun arbitru din prima ligă poloneză, dar, numai un an mai târziu, avea să fie implicat şi în imensul scandal din fotbalul polonez, însă acuzaţiile la adresa sa nu au putut fi probate.