Partida Italia - Croația a fost întreruptă din cauza fanilor oaspeți. VIDEO

Italia și Croația s-au întâlnit, aseară, în preliminariile Euro 2016, însă jocul a fost oprit în minutul 76

Întâlnirea dintre cele două selecționate a avut loc, aseară, pe „San Siro”, contând pentru supremația Grupei H. În minutul 76 al jocului, la scorul de 1-1,  arbitrul olandez Björn Kuipers a întrerupt meciul, din cauza suporterilor oaspeți. Fanii croați au aruncat pe teren cu torțe, rachete semnalizatoare și petarde, iar disputa s-a reluat după 12 minute de întrerupere.

Poliția din Milano a anunțat că 17 ultrași croați au fost reținuți după meci, iar doi dintre ei au rămas în arest.

„Tot timpul se întâmplă aceleaşi lucruri. Nu înţeleg de ce fac asta. Este păcat să avem asemenea fani. Este o nebunie care trebuie oprită”, a declarat Luca Modrici, jucătorul croat de la Real Madrid.

Mai mult, Niko Kovaci, selecționerul Croației, le-a cerut scuze italienilor pentru incidentele provocate de către 6.000 de suporteri ai Croației: „Îmi pare rău pentru comportamentul lor. Am fost dezamăgit, dar nu puteam face nimic. Dacă cineva are o problemă, trebuie să o rezolve în afara stadionului.”