Pep Guardiola s-a săturat de stresul din fotbal

Unul dintre marii antrenori ai fotbalului a anunțat că are de gând să-și încheie cariera. Spaniolul se simte obosit psihic și nu mai are motivația din trecut

Pep Guardiola a făcut un anunț surprinzător, la finalul partidei pe care Manchester City, echipa la care lucrează din vara anului trecut, a câștigat-o, împotriva celor de la Burnley, scor 2-1. Tehnicianul iberic a spus că are de gând să renunțe la antrenorat, la finalul contractului cu „cetățenii”.

„Am început deja să-mi iau la revedere”

„Voi fi la Manchester City pentru următoarele trei sezoane, poate mai mult, dar ajung la finalul carierei de antrenor, de asta sunt sigur. Nu voi fi pe bancă până la 60 sau 65 de ani. Simt că am început deja să-mi iau la revedere”, a spus Guardiola.

La 45 de ani, Pep a devenit deja unul dintre cei mai importanți antrenori din istoria fotbalului. A început să pregătească echipa de tineret a Barcelonei, în 2007-2008, apoi, după un an, a fost promovat la seniori și i-a luat locul lui Frank Rijkaard. Cu Guardiola, Barcelona a dominat fotbalul mondial, într-o manieră fără precedent. Fostul mijlocaș al catalanilor este cel care a desăvârșit și consacrat „tiki-taka”, stilul de joc bazat pe posesie prelungită a balonului. Cu Barcelona, Guardiola a câștigat de trei ori Primera Division, 2 Cupe ale Spaniei, 3 Supercupe ale Spaniei, 2 Ligii ale Campionilor, 2 Supercupe ale Europei și 2 Campionate Mondiale ale Cluburilor.

A plecat în 2013, la Bayern, cu care a cucerit de 3 ori Bundesliga, Supercupa Europei și Campionatul Mondial al Cluburilor. Pep a trăit intens pe bancă, în ultimul deceniu, și vrea să se retragă pentru a fi alături de famillie.