POLIȚISTUL ROMÂN CARE A UIMIT LUMEA. La 50 de ani, un luptător din TRUPELE SPECIALE ale Poliției Capitalei a câștigat patru medalii la Jocurile Mondiale

O imagine fantastică a fost surprinsă de către un fotograf american, cu un român care trecea linia de sosire a unei competiții internaționale, cu brațul ridicat, într-o întrecere la care au participat 1.200 de oameni. Și nu orice oameni: cei mai buni polițiști și pompieri din lume. Al nostrum se numește Gheorghe Munteanu și, la cei 50 de ani ai săi, i-a uimit pe organizatori și pe colegii săi mai tineri, din cele 65 de țări participante, pe care i-a lăsat în urmă, la pas.

Într-un comunicat simplu, Poliția Capitalei a transmis că se mândrește cu Gheorghe Munteanu,  agent șef principal în cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale - Poliția Capitalei. Sau, mai cunoscut românilor: mascații. Acesta a participat, în perioada 26 iunie – 7 iulie, în Statele Unite ale Americii – Statul Virginia, la  Jocurile Mondiale ale Polițiștilor și Pompierilor – Fairfax 2015 - ediția a 16-a.

La startul competiției s-au aliniat 12.000 de sportivi din 65 de țări, România fiind reprezentată și de polițistul Gheorghe Munteanu.

Gheorghe Munteanu a participat la patru probe de atletism, unde a obținut tot atâtea medalii: aur la ștafeta de 4X100 metri plat, argint la 5.000 metri marș și bronz la 1.500 metri plat și la ștafeta de 4X400 m plat.

„În privința medaliilor obținute, colegul nostru nu se află pentru prima oară pe podium, fiind cunoscut prin participările sale naționale și internaționale la competițiile de atletism. La aproape 50 de ani, agent șef principal Gheorghe Munteanu demonstrează că deviza: „Citius, Altius, Fortius ” nu reprezintă doar cuvinte, ci un mod de viață”, a transmis Poliția Capitalei.