PRELIMINARII CE. Muntenegru - Rusia, 0-0. Incidente GRAVE la Podgorica. Meciul a fost SUSPENDAT. Rezultatele de vineri.

Meciul dintre Muntenegru și Rusia, ce s-a disputat la Podgorica, a fost întrerupt după câteva zeci de secunde, din cauza unei torțe aruncate din tribune. În repriza secundă, partida a fost suspendată.

Incidente grave s-au consemnat la Podgorica, acolo unde, vineri, Muntenegru a întâlnit Rusia, în preliminariile CE din 2016. Partida a fost întreruptă în primul minut, pentru că un fan al gazdelor a aruncat o petardă ce l-a lovit pe Igor Akinfeev, portarul rușilor. Accidentat serios, goalkeeper-ul a fost înlocuit Yuriy Lodygin, iar jocul s-a reluat după o jumătate de oră. La pauză, oaspeții nu au vrut să mai intre pe teren, iar oficialii UEFA au dus muncă de lămurire pentru ca a doua repriză să se poată disputa. Însă, în minutul 65, după ce rușii au primit un penalty, ce avea să fie ratat, fanii muntenegreni au aruncat pe teren cu torțe și petarde. Arbitrul a suspendat partida, iar Muntenegru va pierde la „masa verde”.

Iată rezultatele de vineri:

Grupa C

Macedonia – Belarus 1-2 Trajkovski (9) / Kalachev (45), Bordachev (82)

Slovacia – Luxemburg 3-0 Nemec (10), Weiss (21), Pekarik (40)

Spania - Ucraina 1-0 Morata (28)

Clasament: 1. Slovacia 15 p, 2. Spania 12, 3. Ucraina 9, 4. Belarus 4, 5. Macedonia 3, 6. Luxemburg 1

Grupa E:

Anglia – Lituania 4-0 Rooney (7), Welbeck (45), Sterling (59), Kane (73)

Slovenia – San Marino 6-0 Ilicici (10), Kampl (49), Struna (50), Novakovici (52), Lazarevici (73), Ilici (88)

Elveția – Estonia 3-0 Schar (17), Khaka (27), Seferovici (80)

Clasament:

1. Anglia 15p 2. Slovenia 9, 3. Elveția 9, 4. Lituania 6, 5. Estonia 4, 6. San Marino 1

Grupa G

Moldova - Spania 0-2 Ibrahimovici (46, 84)

Muntenegru - Rusia, întrerupt la scorul de 0-0

Liechtenstein – Austria 0-5 Harnik (14), Janko (16), Alaba (59), Junuzovic (74), Arnautovic (90+3)